Jak si budoucí trh s elektřinou představuje EU? Ve hře je i cenová regulace výroby elektřiny

5. 6. 2023

Evropská komise v úterý zveřejnila výzvu, ve které žádá o zpětnou vazbu k vybraným tématům návrhu změn uspořádání trhu s elektřinou. Zvažuje se přísnější cenová regulace výroby elektřiny nebo ponechání v platnosti některých opatření, která EU zavedla v reakci na energetickou krizi. První návrh nařízení má být zveřejněn již letos v březnu.

O nutnosti reformovat trh s elektřinou se v důsledku energetické krize mluví stále častěji. Kritičtí jsou k trhu opakovaně odborníci, kteří tvrdí, že současné nastavení trhu s elektřinou je dostačující pouze pro dobu hojnosti, tedy pro dobu charakterizovanou dostatkem výrobních zdrojů a komodit. Nyní, v době, kdy energetická krize opět mírně ustupuje, Evropská komise řeší, jak reformovat trh s elektřinou tak, aby se obdobná energetická krize již neopakovala.

Právě za účelem reformy trhu s elektřinou spustila Evropská komise veřejný konzultační proces. V něm sbírá zpětnou vazbu od účastníků trhu, přičemž podrobně vysvětluje hlavní změny, které mohou být v novém designu trhu s elektřinou zaneseny.

Obdobně jako v případě dřívější reakce na energetickou krizi, i v tomto případě může dojít ke schválení návrhu relativně brzy. Odpovědi na konzultaci mají být poskytnuty nejpozději do poloviny února a první návrh změn Evropská komise zveřejní v březnu 2023. Následovat bude standardní legislativní proces.

X